SAÇ EKİMİ NEDİR?

 

Saç dökülmesi; 30 yaş üzerindeki beylerin yaklaşık %40’ının genel problemidir. İstatistik olarak yüksek bir değer söz konusu olsa da, elbette hiç kimse kel olmak istemez ve Saç Ekimi Nedir? Nasıl yapılır gibi sorular yoğun biçimde sorulur. Kulaktan dolma bilgiler çoğu zaman yanıltıcıdır ki, saç ekimi; ne çok kolay ne de çok sancılı bir işlem değildir. Günümüz teknoloji ortamında kolayca gerçekleştirilebilen işlemlerin, uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi durumunda hiçbir riski ve komplikasyonu da yoktur. Ancak, buradan bakıldığında, saç ekiminin herkes tarafından yapılabileceği çıkarımında bulunulması doğru değildir. Zira bu uygulama için yalnızca uzman hekimler yetkilidir ve klinik şartların doğru tesis edilmediği durumlarda; her ne kadar basit bir işlem olsa da, sonuçları beklentilerinizin ötesinde gerçekleşebilir. Pekiyi uygulamada Saç Ekimi Nedir? Nasıl yapılır? Saçlar nereden alınır ve nereye eklenir?

Saç ekimi, farklı yöntemlerle gerçekleşebilir. Tercih edeceğiniz ve size uygun yöntemin tercih edilmesi gereklidir ki, buna elbette hekiminiz karar verecektir. Öncelikle saçlarınızın analizi yapılır ve hem donör bölgenin, hem de ekim yapılacak saçsız alanın nitelikleri analiz edilir. Saç ekimi nedir? Sorusunu soranların büyük kısmı, ekilecek saçların başkalarından alınacağını zannederler ki, durum bu değildir. Saç ekimi işleminde kişinin kendi saçları kullanılır. Kelliğin seviyesi hangi boyutta olursa olsun, dökülmediği bilinen enseden iki kulak arası seviyesine kadar olan bölgeden alınan saç kökleri kelliğin olduğu bölgeye ekilir.

Dökülmeyen bölgenin yoğunluğu oldukça yüksek olduğundan, buradan alınan saçların o bölgede bir kellik oluşturması söz konusu değildir. Donör bölge olarak adlandırdığımız bu kesimden alınan saçlar, kelliğin söz konusu olduğu yere FUT, FUE ve DHI yöntemlerinden tercih edilen birisi ile ekilir. Tabii bu yöntemlerin hangisinin seçileceği, saçın kaynaktan alımı sırasında da etkilidir. Zira örneğin FUT yönteminde şerit biçimindederili nakil yapılır ki, bu uygulamada ameliyat izi ihitmali varken, FUE ve DHI tekniklerinde saçlar tek tek toplanarak ekim yapılacak alana nakledildiğinden herhangi bir iz söz konusu değildir.

Saç ekimi sırasında herhangi bir komplikasyon normal şartlarda beklenmez ve yeni nesil yöntemlerle yapılan saç ekimlerinden sonra kişi derhal normal hayatına dönebilmektedir.

SAÇ EKİMİ TEDAVİ SÜRECİ

Saç ekimi, dökülmenin gerçekleştiği bölgeye, henüz dökülmemiş ve dökülmesi beklenmeyen köklerin alınarak, nakledilmesi yöntemidir. Bu esnada saç köklerinin ekilebilmesi için deriye mikro kesiler atılır veya özel araçlarla açılan deliklere saç kökleri yerleştirilir. Her durumda bir cerrahi işlem söz konusudur ki, bu nedenle Saç Ekimi Tedavi Süreci söz konusu olacaktır. Ancak elbette yönteme göre tedavi süresi değişmekte ve görsel olarak ortaya çıkan farklı olabilmektedir. Örneğin, FUE yöntemlerinde, saç ekimi yapılan bölge bariz bir şekilde fark edilebilirken, DHI tekniğinde bunun anlaşılması oldukça zordur ki, bu yöntemde iyileşme de çok hızlı gerçekleşebilmektedir. Genel olarak Saç Ekimi Tedavi Süreci her iki yöntem de aynı temel prensiplere dayalıdır.

Saç ekimi, saç köklerinin kafanın yan ve arka kısımlarından alınan genetik olarak dökülmeye dayanıklı saçların, kellik oluşan bölgeye naklidir. Bu aşamada binlerce saç kökü, yeni açılacak deliklere yerleştirilir ve bu delikler içerisinde köklerin tutunup, yeni saçlar oluşturabilmesi sağlanmaya çalışılır. Saç ekimi genellikle başarıyla sonuçlanan bir operasyondur. Ancak, Saç Ekimi Tedavi Süreci içerisinde hastanın hatalı davranışları uygulamayı riske sokabilir. Zira saç ekiminden sonraki ilk 3 gün kritik öneme sahiptir. Hasta bu 3 gün içerisinde saçını hiçbir şekilde suyla temas ettirmemeli, hatta elini dahi sürmemelidir. Bunu sağlamak hastanın 3 günlük sorumluluğudur. 4. Gün hasta klinikte kontrolden geçirildikten sonra, ikinci safhaya geçilecektir ki, bu safhada saç ekimi yapılan kişi her gün saçlarını tarif edilen şekilde yıkayıp, kurutmak durumundadır. 4-6 gün sürecek uygulama sonucunda yeni bir kontrol yapılacaktır ki, bu süreç sonunda eğer doğru davranış sergilenmişse, hastanın saç kökleri yeni yerlerine tutunur.

Buradan anlaşılacağı gibi; en az ilk 3 gün, optimum 7 gün boyunca gündelik hayata dönüş yapmamak Saç Ekimi Tedavi Süreci için büyük öneme sahiptir. 7-10 günlük ilk nekahatten sonra gündelik hayata geri dönüş mümkündür. Zaten ekilen saçlar dökülmüş olacağından yeni saçlar çıkana kadar kellik durumu devam edecek, 3-6 ay arasında yeni saçlar çıkacaktır. 1 senelik süreç sonunda ise bir daha dökülmesi beklenmeyen saçların sahibi olunması hedeflenen sonuçtur.

KİMLER SAÇ EKTİREBİLİR?

Kellik veya seyrek saç sendromu, özellikle durumla yeni karşılaşmış olanlar için travmatik bir durumdur ve bir an önce çözüm elde etmek için araştırmalar yapılır. Elbette herkes öncelikle çeşitli kürlerle saçlarını geri getirmeye çalışır ve kimi şanssız kesim ağızdan alınan ilaçlar nedeniyle zarar görme noktasına kadar uzanan ciddi sorunlarla karşılaşır. Tabii nihai olarak varılacak nokta, eğer erkek tipi saç dökülmesi yaşanıyorsa, bunun ilaç veya kremlerle bir çözümünün olmadığı olacaktır. Maalesef bu tip dökülmenin durdurulabilmesi mümkün değildir. İlaçlar ise özellikle hekim denetimi dışında kullanılmaları durumunda ciddi yan etkilere sebep olabilirler. Saç dökülmesi için kullanıldığı iddia edilen bir çok ilaç hormon seviyelerini etkilediğinden, vücutta ciddi reaksiyonlar ortaya çıkabilir ve hayati riske varan tehlikeler arz eden bu yöntem, hekimin reçetesi dışında asla uygulanmamalıdır. Saç dökülmesi için yegane çözüm, tartışmasız biçimde saç ekimi olduğuna göre, soracağımız ilk soru; Kimler Saç Ektirebilir? Olacaktır.

Saç ekimi cerrahi bir prosedürdür ve buna engel hastalıkları olan hiç kimseye saç ekimi yapılmaz.

 • Hemofili
 • Hepatit
 • Diyabet
 • Tansiyon
 • Kan sulandırıcı kullanılması gereken hastalıklar

  Durumunda cerrahi uygulamalar risk arz ettiğinden saç ekimi söz konusu değildir. Bu engelleriniz yoksa saç ekimi yaptırabilirsiniz. Ancak, saç ekimi yapılabilmesi için başka kriterler de elbette söz konusudur.

  Kimler Saç Ektirebilir? Dendiğinde, bir diğer unsur olan, yaş kriteri gündeme gelecektir. Evrensel olarak saç ekimi yapılabilmesi için en az 22 yaşında olmak gereklidir. Zaten bu yaştan önce saç ekimi yapılabilecek düzeyde dökülme mümkün de değildir ya da çok nadir görülür.

  Kimler Saç Ektirebilir? Sorusu cevaplanırken bir diğer etken ise saç dökülmesinin türüdür. Hormon kaynaklı hastalıklar ve deri hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesi geçici ve tedavi edilebilir olduğundan, saç ekimi bu durumlarda yapılmaz. Eğer saç kökleri yok olmuşsa, hekimin de onayı ile saç ekimi yapılabilir. Ki bunun için de ekilecek saç köklerinin sayısını karşılayacak kadar saçın kafada kalmış olması gerekir. Kimler Saç Ektirebilir? Sorusunun en kritik cevabı bu noktada yatar ki, yeterince greft bulunamazsa, saç ekimi yapılabilmesi mümkün değildir